Методична скарбничка


ТИПИ УРОКІВ У СПЕЦІАЛЬНІЙ ШКОЛІ для дітей з особливими освітніми потребами
У корекційній педагогіці найбільш поширена класифікація уроків у залежності від основної освітньої мети заняття, згідно з якою виділяються такі типи уроків:
1. пропедевтичні;
2. формування нових знань, умінь і навичок;
3. додаткової корекції знань і умінь;
4. систематизації й узагальнення знань, умінь та навичок;
5. застосування знань, умінь і навичок;
6. перевірки якості засвоєння знань і умінь;
7. комбіновані уроки.
 Результат пошуку зображень за запитом "малюнок  урок діти вчитель" Розглянемо деякі особливості кожного з названих типів уроків.

ПРОПЕДЕВТИЧНІ УРОКИ. Уроки цього типу мають два різновиди: загальнопропедевтичні і тематикопропедевтичні.
Загальнопропедевтичні уроки проводяться на початку навчання у підготовчому та першому класах і спрямовані на підготовку учнів до систематичного засвоєння програмного матеріалу.
Завдання загальнопропедевтичних уроків такі:
1. ґрунтовно вивчати учнів для уточнення клінічних і психологічних відомостей про них, виявляти рівень їх загального розвитку, обсяг уявлень і знань про навколишню дійсність, стан орієнтування у навколишньому середовищі, готовність до навчальної діяльності;
2. вчити учнів орієнтуватися у класному і шкільному оточенні;
3. корегувати найбільш серйозні вади уваги, сприймання, пам'яті, мислення, мовлення і моторики;
4. прищеплювати школярам навички навчальної діяльності, уміння бути організованими під час навчання, узгоджувати свої дії з діями учнів усього класу;
5. долати індиферентне ставлення до навчальної діяльності і розвивати інтерес до неї, позитивні емоції й мотиви.
Тематикопропедевтичні уроки проводяться в процесі вивчення навчальних предметів з метою підготовки учнів до засвоєння складного навчального матеріалу, виконання самостійної роботи або перед екскурсією орієнтування учнів у тому, що вони мають спостерігати і які завдання виконувати під час екскурсії.
Головна функція пропедевтичних уроків – створення передумов для успішного наступного оволодіння учнями навчальним матеріалом.

УРОКИ ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Особливістю уроків цього типу є те, що на них учні сприймають новий навчальний матеріал або засвоюють нові способи й прийоми дій. Головне в них - елемент новизни, початкове ознайомлення, а не повне опанування нової порції знань, ще невідомих способів дій. На таких уроках учні стикаються з труднощами у диференціюванні того, що сприймається: вони часто не розрізняють за змістом важливе й другорядне, спільне й відмінне в предметах. У цих умовах на уроках формування нових знань, умінь і навичок особлива увага звертається на забезпечення повного сприймання та чіткого усвідомлення всіх елементів, одиниць знань і дій. Усе, що визначено на уроках, має бути в повному обсязі сприйнятим та усвідомленим. Стосовно розумово відсталих дітей ця вимога є винятково важливою, оскільки увесь запас знань створюється лише на уроках, самостійно його поповнювати учні в більшості випадків не можуть. Також вони не спроможні самостійно надолужувати те, що не засвоїли на уроці, тому що прогалини в знаннях розумово відсталі діти не усвідомлюють. Якщо не буде забезпечено повноти і правильності засвоєння знань на уроці, то неправильно сформовані поняття можуть закріпитися, перетворившись у стереотип, який дуже важко перебудовується у зв'язку з інертністю нервових процесів у розумово відсталих дітей.
Щоб розумово відсталі учні повноцінно засвоювали новий матеріал, необхідно застосовувати спеціальні корекційно значущі прийоми і засоби організації навчального матеріалу і діяльності дітей.
Перш за все, на кожен урок потрібно добирати максимально зменшену порцію знань, що буде становити цілісну мікросистему навчального предмета. Виклад достатнього обсягу такої мікросистеми розраховується на 5-10 хвилин у молодших класах, і 10-25 – в старших класах залежно від характеру матеріалу.
Зміст навчального матеріалу добирають так, щоб він мав значно простіший рівень узагальнення порівняно з матеріалом, який вивчається у масовій школі. Навчальний матеріал подають учням в максимально конкретно зі значним використанням наочності. За кожним словом, судженням, думкою учень повинен бачити реальні речі – факти, предмети процеси.
Необхідно надавати допомогу дітям у встановленні зв'язків між старими і новими знаннями, між окремими фактами в системі нових знань, між предметами й явищами, змістом нових знань і реальними предметами явищами і процесами.
Учням надається допомога в адекватній актуалізації старих знань як основи для чіткого усвідомлення нового матеріалу.
Щоб полегшити сприймання нового, перед поясненням або розповіддю школярів знайомлять з новими словами, планом викладу, малюнками.
З метою усвідомленого сприймання навчального матеріалу необхідно використовувати багаторазові повторення, вказівки і роз'яснення.
Отже, охарактеризовані прийоми спрямовані на надання допомоги учням у досягненні якісного засвоєння знань та умінь.

УРОКИ ДОДАТКОВОЇ КОРЕКЦІЇ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ
Корекційні завдання у допоміжній школі розв'язуються на кожному уроці, в чому й полягає особливість спеціального навчання. Проте є й специфічні уроки, спрямовані на корекцію вад у засвоєнні знань розумово відсталими учнями.
Такий тип уроку не виділяється у загальній дидактиці, оскільки діти з нормальним інтелектом спроможні самостійно подолати певні недоліки у засвоєнні знань у процесі повторення чи виконання домашніх завдань. Дещо інша ситуація складається в допоміжних школах. Тут навіть після добре проведеного уроку, незважаючи на запровадження низки корекційних засобів, учні не завжди повністю та якісно засвоюють знання. З часом окремі елементи засвоєних знань забуваються, асоціації послаблюються, руйнуються зв'язки між окремими фактами, явищами, процесами, подіями, відображеними в раніше сприйнятих знаннях. У таких умовах недоцільно відразу переходити до закріплення щойно поданого навчального матеріалу чи до вивчення нової теми. Потрібна додаткова робота для уточнення, внесення поправок, поповнення і відтворення знань, особливо тоді, коли одна й та ж тема вивчається протягом кількох уроків.
Сутність корекційної роботи на спеціальних корекційних уроках полягає в тому, що відбувається повторення раніше вивченого матеріалу з метою його уточнення і доповнення. Для цього матеріал заново поділяється на частини, кожну з яких вивчають окремо. Так само відбувається й розгортання складних дій. Завдяки повторному поелементному вивченню знань та формування умінь відновлюються не повністю засвоєні раніше або забуті знання, виправляються допущені неточності у засвоєнні окремих фактів, поглиблюється поверхово засвоєний навчальний матеріал. Поряд з тим продовжують збагачуватися і закріплюватися ноіві знання в пам'яті учнів.
Отже, уроки додаткової корекції знань і умінь дозволяють створити міцну основу для подальшого успішного навчання дітей.

УРОКИ СИСТЕМАТИЗАЦІЇ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
У результаті сповільненого темпу навчання в допоміжній школі вивчення системи знань розтягується на довгий час. У зв'язку з цим розумово відсталі школярі схильні забувати багато чого із засвоєного до закінчення вивчення теми, втрачати логіку розгортання вивчення теми від уроку до уроку. Це перешкоджає створенню у свідомості дітей системи знань.
Тому в допоміжній школі проводиться багато спеціальних уроків систематизації й узагальнення знань, засвоєних у різний час протягом тривалого періоду. На них відбувається об'єднання окремих знань в єдину систему, встановлюються й закріплюються зв'язки між окремими фактами та їх системами.
Уроки систематизації і узагальнення знань набувають вагомого корекційного значення, оскільки на них створюються сприятливі умови для виправлення чи послаблення основного притаманного розумово відсталим дітям недоліку-зниження рівня абстрагувань і узагальнень.

УРОКИ ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
 Користуватися знаннями учнів систематично навчають на більшості уроків у процесі вивчення навчального матеріалу. Проте це застосування знань є поелементним і частковим. Адже розумово відсталим учням важко застосовувати цілий комплекс знань, умінь, здобутих у різний час.
Щоб навчити учнів користуватися складними комплексами знань і умінь, вводять спеціальні уроки відповідного тішу. На них школярів протягом основного часу залучають до послідовної" практичної діяльності, результатом якої є отримання цілісного результату як продукту такої діяльності. Уроки застосування знань, умінь і навичок запроваджуються з усіх навчальних предметів і передбачають, зокрема, такі види діяльності:
• дослідна робота на пришкільній земельній ділянці; 
• виконання практичних завдань на місцевості у зв'язку з вивченням природничого, географічного і геометричного матеріалу;
• практичні роботи з усіх предметів (виконання вправ, написання творів складання ділових паперів, практичні обчислення тощо);
• заняття в навчально-виробничих майстернях;
• виробнича праця на підприємствах під час проходження навчальної виробничої практики.
Особливу увагу на таких уроках варто звертати на створення умов ефективного застосування знань на практиці, а саме:
1. дотримання єдності засвоєння і застосування знань, не роз'єднання цих процесів, а їх одночасність;
2. зміцнення зв'язків навчання з життям, практикою, актуалізація і використання в навчанні життєвого досвіду дітей;
3. систематичне включення учнів у практичну діяльність, яка вимагає використання набутих знань і формує здатність до усвідомленого його здійснення, зокрема шляхом коментування дій з посиланням на відповідні правила, виховання звички обдумувати способи роботи, звертатися до довідкової літератури, стимулювання поєднання практичної дії зі словом, вироблення узагальнюючих способів дій тощо.
Уроки застосування знань, умінь і навичок набувають вагомого значення для подальшої соціальної адаптації розумово відсталих дітей, особливо для їхньої професійної самореалізації.

УРОКИ ПЕРЕВІРКИ ЯКОСТІ ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ (контрольні уроки).
У спеціальній школі уроки цього типу посідають значне місце в навчальній діяльності учнів.
Головним є те, що на них виявляється не лише рівень засвоєння знань і умінь, а й з'ясовуються результати корекційно-виховної роботи за певний проміжок часу. Зокрема, виявляються прогалини у знаннях і уміннях учнів, у рівні їх усвідомленості, системності, повноті, дієвості і на основі цього визначається зміст подальшої додаткової роботи, визначається доцільність переходу до вивчення нового матеріалу, стан скомпенсованості порушень саме тих механізмів, на основі яких відбувалось засвоєння знань, оцінюється результативність використаних методів навчання і вносяться певні корективи, відтворюються вивчені знання й набуті уміння для приведення їх у систему.
Відомості, отримані на контрольних уроках, дозволяють визначити напрями подальшої навчальної та корекційної роботи і враховуються при переведенні учнів до наступного класу.

КОМБІНОВАНІ УРОКИ містять у собі головні завдання і види роботи декількох типів уроків. На них у єдності вирішуються завдання повідомлення нових знань, їх закріплення і застосування, перевірки і корекції засвоєння, систематизації тощо.









СУТНІСТЬ КОРЕКЦІЙНОЇ РОБОТИ

Основні принципи корекційної роботи:
- корекційно-розвиваюча спрямованість навчання і виховання;
- системний підхід до здійснення ко
рекційного впливу на розвиток учнів;
- зв’язок корекційної роботи з життям і практикою;
- реалізація корекційної роботи в усіх ланках навчально-виховного процесу.
Результат пошуку зображень за запитом "малюнок  вчитель"  Компоненти системи корекційної роботи:
- єдність педагогічних і медичних впливів на учня;
- взаємодія
адміністрації, вчителів, вихователів, психолога, лікарів, батьків учнів; обслуговуючого персоналу;
- дотримання послідовності і наступності у корекційної- виховній роботі;
- сурове дотримання єдиного охоронно-педагогічного режиму в школі та сім’ї.
Умови забезпечення корекційної спрямованості навчання і виховання:
1. Глибоке і всебічне вивчення учнів педагогом.
2. Цілісний корекційний вплив на змістові, діяльнісні,особистісні компоненти інтелекту у їх системній єдності.
3. Спрямованість педагогічного процесу на формування у дітей вищих психічних функцій із забезпеченням їхньої усвідомленості та довільності.
4. Забезпечення інтелектуалізації та вербалізації предметно-практичної діяльності учнів.
5. Спеціальне педагогічне керівництво пізнавальною діяльністю розумово відсталих дітей з урахуванням відповідних корекційних прийомів при орієнтації на послідовний розвиток інтелектуальної самостійності учнів.
6. Орієнтація у навчання на зону найближчого розвитку дитини з опорою на її збережені особливості.
7. Індивідуальний підхід у кореційній роботі.
8. Єдність педагогічного, психологічного і медичного впливу на вихованців.
9. Дотримання послідовності і наступності у корекційній роботі.
10. Дотримання єдиного охоронно-педагогічного режиму в школі та сім’ї.



Пам'ятка для вчителя

              Корисні поради щодо уроку
1.  Заходьте до класу набагато раніше дзвінка. Переконайтесь, що все готово до уроку. Намагайтеся розпочати урок організовано.
2. Не витрачайте часу на пошуки сторінки навчального предмету  в класному журналі. Не виясняйте причини відсутності учнів безпосередньо на уроці(черговий повинен залишити  на столі список 
учнів, які відсутні на уроці) .
3. Починайте урок енергійно. Не задавайте запитань: „Хто не виконав домашнього завдання?”  Урок будуйте  так, щоб з самого початку кожен учень був завантажений роботою. Намагайтеся не вдаватися до повчального тону.
4. На кожному уроці мотивуйте  необхідність навчальної діяльності школярів, захоплюйте їх змістом матеріалу, контролюйте темп уроку, допомагайте слабшим школярам повірити в свої сили. Тримайте в полі зору весь клас. Особливо слідкуйте за тими учнями, в яких нестійка увага.
5.  З метою уникнення перевантаження учнів  при вивченні нового матеріалу виділяйте головні ідеї курсу, теми, звертайте особливу увагу на необхідність засвоєння учнями основних понять,передбачених програмою.
6.   Закінчуйте урок загальною оцінкою роботи класу в цілому і окремих учнів, щоб всі могли відчути задоволення  від результатів роботи на уроці.
7.  Закінчуйте урок по дзвінку. Нагадайте черговому учневі про його обов’язки, стримайтесь від зайвих зауважень. Не забувайте,що краще бути щедрим на похвалу, ніж на осуд.
8. Запам’ятайте: налагодження дисципліни може бути єдиною часткою педагогічної праці, де участь лише вчителя не завжди йде на користь. Звертайтеся за допомогою до самих учнів; з порушником, якого не підтримує клас, легше впоратись.
9. Не допускайте виникнення конфлікту з цілим класом або значною частиною його. Якщо конфлікт виник, не відкладаючи, шукайте розумні шляхи його розвязання.
8.    Пам’ятай слова М.О.Добролюбова: „Справедливий учитель -це такий учитель, вчинки якого виправдані в очах його учнів”.



Підготовка вчителя до уроку
1.  За шкільною програмою визначте, які знання та уміння учні повинні отримати на уроці.
2. За підручником та іншими джерелами прочитати відповідний матеріал; визначити повноту розкриття в підручнику питань програми.
3. За тематичним плануванням визначити місце уроку в системі уроків за темою, його основний змістю
4. Поставити мету уроку, що охоплює основні дидактичні цілі:
навчальну: які знання  (уявлення, загальні й одиночні поняття, закономірності) і вміння будуть формуватися чи вдосконалюватися;
виховну: які завдання виховання школярів вирішуватимуться (формування світоглядних ідей, патріотичне, інтернаціональне виховання, формування екологічної культури, екологічного мислення, естетичних смаків тощо);
кореційно-розвивальну: якими прийомами навчальної роботи оволодіватимуть школярі, яка творча діяльність передбачається, як будуть формуватися навички самостійної роботи.
5. Виходячи з мети уроку, визначити зміст і послідовність вивчення нового матеріалу:
·                     виділити основні поняття та ідеї уроку, в тому числі навчальний матеріал виховного значення;
·                     поставити питання для самостійної навчальної діяльності;
·                     намітити послідовність вивчення питань теми, спрогнозувати час, необхідний для розкриття кожного з них.
6. Дібрати додатковий матеріал із методичної та іншої літератури, необхідний для поглибленого вивчення основного матеріалу.
7. Підготувати необхідні засоби навчання.
8. Виходячи із змісту уроку, мети, засобів навчання, підготовки учнів, обрати методи навчання.
9. Визначити тип уроку.
10. Намітити учнів для індивідуальної роботи.
11. Скласти план - конспект уроку. 

Геоаксіологія

Геоаксіологія
(Географія символів)


Частини світу
·                     Азія - "жовтий" континент
·                     Африка - "чорний" континент
·                     Антарктида - "холодильник" Землі
Азія
·                     Велика китайська рівнина - рисове поле Азії
·                     гори Памір - "дах Світу"
·                     Республіка Корея, Гонконг, Сінгапур, Тайвань, Таїланд, Малайзія - "азіатські тигри"(або "дракони")
·                     стик кордонів Мьянми, Лаосу і Таїланду - "золотий трикутник"
·                     Сінгапур - місто лева
Африка
·                     Аддіс-Абеба (Ефіопія, Африка) - місто "Вічної весни"
·                     Півострів Сомалі - африканський "ріг"
·                     Марокко, Алжір, Туніс, Лівія, Єгипет - середземноморський "фасад" Африки.
·                     Нігерія - Невільнічий берег
·                     Гана - Золотий берег
·                     Намібія -  Берег  скелетів
·                     Кот-д-Дівувар - Берег Слонової кістки
·                     Ліберія - Перцевий берег  
Америка
·                     Країни Панамського перешийка (Латинська Америка) - "бананові" республіки
·                     форт Нокс (Аляска) - банківський сейф Америки.
Європа
·                     місто Гота (ФРН) - картографічна столиця Європи
·                     місто Йена (ФРН) - оптична столиця Європи
·                     місто Цюріх (Швейцарія) - банківський сейф Європи
·                     місто Франкфурт-на-Майні (ФРН) - Нью-Йорк Європи
·                     Париж (також - Рим, Мадрид, Лондон) - туристична "мекка" Європи
·                     річка Рейн - головна вулиця Європи
·                     Мюнхен - пивна столиця Європи
·                     Рим - "вічне" місто

Країни
·                     Англія - туманний альбіон
·                     Аргентина - "срібна" країна
·                     Бразилія - місто - літак
·                     В'єтнам - "балкон Індокитаю над Тихим океаном"
·                     Німеччина - автомобільний цех Європи
·                     Грузія - країна святого Георгія
·                     Данія - молочна ферма Європи
·                     Індонезія - країна тисячі островів
·                     Ірландія - зелена (смарагдова) країна
·                     Ісландія - крижана країна
·                     Італія - "чобіток" (також - головний сад Європи)
·                     Канада (Британська Колумбія) - лісовий цех Америки
·                     Канада - країна кленового листка
·                     Корея - країна уранішньої свіжості
·                     Китай - країна Великих рівнин
·                     Куба - острів свободи
·                     Куба - цукрова країна
·                     Ліван - країна кедрового дерева
·                     Люксембург - країна банкір
·                     Монако - країна казино
·                     Норвегія - країна фьордів
·                     Нідерланди (Голландія) - квіткове поле Європи
·                     Португалія - швацька фабрика Європи
·                     Сербія - сливова країна
·                     країни Карібського моря - країни-квартироздавачі
·                     Швейцарія - годинний цех світу, також - шоколадний і сирний цехи Європи
·                     Фінляндія - лісовий цех Європи
·                     Японія - країна висхідного Сонця


США
·                     Арізона - "Єгипет в Америці"
·                     Арізона - штат Великого Каньйону
·                     Голлівуд (Передмістя Лос-Анджелеса) - фабрика сновидінь (місто марень)
·                     Делавер -первий штат
·                     Детройт - автомобільна столиця
·                     Каліфорнія - "золотий" штат Америки (також - апельсиновий штат)
·                     Канзас - соняшниковий штат Америки
·                     Лас-Вегас (штат Невада) - усесвітня столиця розваг
·                     Лос-Анджелес - авіаракетна столиця США
·                     Лос-Анджелес - місто ангелів
·                     Лос-Анджелес - "передмістя, що шукає своє місто"
·                     Міссісіпі - штат Магнолії
·                     Мічіган - автомобільний штат Америки
·                     Мен - сосновий штат Америки
·                     Нью-Йорк - місто "Жовтого диявола"
·                     Нью-Йорк - головні ворота США
·                     Пенсільванія - американський РУР
·                     Піттсбург - металургійна столиця США
·                     Х'юстон - нафтохімічна столиця США
·                     Сієтл - авіаційна столиця США
·                     Середній Захід США - одноповерхова Америка
·                     вулиця Бродвей (Нью-Йорк) - широка дорога
·                     Флоріда - сонячний штат Америки
·                     форт Нокс (Аляска) - банківський сейф Америки
·                     Х'юстон - нафтохімічна столиця США
·                     Чікаго - м'ясна столиця Америки
Франція
·                     береги річки Луара - долина замків
·                     Ніцца - долина високої технології
·                     берег Лігурійського моря від Ніцци у Франції, до Генуї в Італії - блакитний берег
·                     Париж - законодавець світової моди, також - парфюмерна столиця світу
·                     Шампань - винний льох Європи
Аргентіна
·                     Буенос-Айрес - Париж Латинської Америки, також - світова столиця м'яса
·                     Пампа - фабрика м'яса

Різне

·                     Острови Галапогос (Тихий океан) - черепашачі острови
·                     місто Варанаси (Бенарес) - "вічне" місто Індії
·                     Антверпен (Бельгія) - "діамантова" столиця світу
·                     Сан-Паулу (Бразилія) - Нью-Йорк Латинської Америки
·                     Околиці міста Пловдів (Болгарія) - рожеве поле Європи
·                     Будапешт (Угорщина) - Париж на Дунаї
·                     Гавана (Куба) - тютюнова столиця Світу
·                     Валенсія (Іспанія) - сад ("уерта" (ісп.) )
·                     річка Ганг (Індія) - річка життя і смерті
·                     Кимберлі (ЮАР) - діамантова столиця Світу
·                     Хоккайдо (Японія) - білий острів
·                     Київ - мати міст руських
·                     Дніпро - головна вулиця України

14 ознак того що ви вчитель

14 ознак того, що ви вчитель: 
1. Ви несете з дому все, що може вам стати в нагоді на робочому місці.
2. Ви приносите в будинок масу непотрібного, з точки зору нормальних людей, ваших рідних і близьких, які з побоюванням спостерігають за тим, як невідворотно зростає гора макулатури у вашій квартирі.
3. Ваша сім'я принесена в жертву освіті, вона теж працює з вами, хоча і не числиться в штаті. Працюють, тихо шкодуючи вас, а інші - проклинаючи школу.
Участь вашої дитини - чекати біля кабінету, учительської, будинку, чекати терпляче і мовчки.
4. Люди, далекі від освіти, не розуміють, коли ви говорите про своїх 30 дітей і 45 батьків.
5. Кожна неформальна зустріч з колегами неминуче переростає в міні-педраду, незважаючи на те, що ви весь час присягали про школу не говорити. 

6. Чужих грошей у вашій сумочці завжди більше, ніж своїх.
7. Ви схоплюєтеся серед ночі, щоб записати чергову геніальну ідею до завтрашнього уроку.
8. Ваш будинок уже задихається від вазочок та інших непотрібних дрібничок, викинути які вам не дозволяє совість - подарунки же.
9. З вами вітається половина району і ця ж половина оцінює - як ви, де ви і з ким ви? 

10. Ви вмієте фарбувати, клеїти, забивати цвяхи, лагодити меблі, працювати до ранку, умовляти, прощати, ходити на роботу хворим і входити в чиєсь становище.
11. Ви не вмієте: толком відпочивати, говорити «ні» адміністрації, проходити повз книжкові прилавки.
12. У вашому житті в п'ять разів більше приводів для святкування, ніж у інших, - початок 
і закінченнянавчального року, початок чверті, кінець чверті - і в п'ять разів більше приводів для головного болю - початок навчального року,початок чверті, кінець чверті.
13. Купуючи сумочку, ви перш за все дивитеся не на її дизайн, а на її місткість, щоб туди вміщалося якомога більше зошитів!
14. Ви ніяк не можете визначитися з 1 вересня - приймати вам вітання або співчуття.

Немає коментарів:

Дописати коментар