Творчий звіт Яцейко А.В. вчителя географії та природознавства КЗ ЛОР ЛСЗОШІ№ 104
Фрагмент конспекту
Фрагмент конспекту
уроку природознавства
6 клас
Тема: Нафта
Мета: навчальна:
ознайомити учнів з найважливішими корисними копалинами, їх видобуванням,
економним і раціональним використанням; розкрити способи добування корисних
копалин; визначити властивості нафти, встановити її характерні ознаки,
ознайомити учнів з найбільшими родовищами.
корекційно-розвиваюча: розвивати
спостережливість, уміння порівнювати, знаходити причинно – наслідкові зв’язки;
доводити правильність певного судження та власної думки.
виховна: виховувати почуття
гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні
копалини.
Обладнання: підручники, зошити, дидактичний матеріал,
презентація
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап
1. Організаційна підготовка учнів до праці ( привітання, перекличка)
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку ( активізація уваги,
сприймання, мислення)
Підсумок фенологічних спостережень
— Який сьогодні
день, місяць, стан неба?
— Чи світить Сонце?
— Хто з вас
помітив, чи є вітер? Який він?
— Які зміни
відбулись в природі?
— Як змінилася
праця людей ?
ІІ. Основний етап
1. Пропедевтична частина (
дидактична підготовка)
Перевірка
домашнього завдання;
2. Повідомлення теми, мети і
завдань уроку
Мотивація
навчальної та пізнавальної діяльності
Сьогодні на уроці ми продовжимо дізнаватись про те, як називається одним
словом камінь, пісок, глина, нафта, з чого вони складаються і як утворилися,
яке значення мають у природі і для людей та як їх охороняти. Ми познайомимось з
рідкою корисною копалиною, без якої наше існування вже не можливе.
Актуалізація опорних знань
-
З чого будують будинки?
-
Де беруть камінь, пісок, глину?
-
Без чого не поїде жодна машина?
-
З чого роблять бензин, солярку?
3. Формуюча частина
Розповідь учителя з елементами бесіди
Пісок, камінь, глина, нафта – це гірські породи, які знаходяться в
Землі або на її поверхні. Їх створила
сама природа.
- Як ви думаєте, гірські породи належать
до живої чи неживої природи? (Це тіла неживої природи ).
Гірські породи – це природні скарби. Серед
них є корисні копалини.
-
Що означають слова „корисні” і
„копалини”?
(відповіді дітей).
Корисні копалини – це природні багатства,
які люди видобувають з надр (глибин) Землі або з її поверхні і використовують у
господарстві.
Скупчення корисних копалин називається
родовищем.
Пояснююча розповідь
вчителя
Розв’язання проблемної ситуації з метою
формування уявлення про стани гірських порід.
Розгляньте
малюнок у підручнику. Прочитайте назви гірських порід, зображених на ньому.
Чому
нафта знаходиться у скляній посудині, природний газ - у металічному балоні, а
решта гірських порід - у вигляді різноманітних за формою грудочок? (Нафта
знаходиться у посудині, тому що вона є рідким тілом. Природний газ знаходиться
у балоні, тому що це газоподібне тіло. Решта гірських порід - тверді тіла, вони
мають певну форму, тому посуд для них не потрібний. Вони не розтечуться, як
рідина, і не заповнять всі проміжки, як газоподібна речовина)
Який
висновок можна зробити про те, в яких станах перебувають гірські породи?
(Гірські породи перебувають у трьох станах: твердому, рідкому та газоподібному)
У
якому стані перебуває більшість гірських порід? Наведіть приклади. (Більшість
гірських порід перебуває у твердому стані. Наприклад, торф, кам’яне вугілля,
пісок, кам’яна сіль, граніт, крейда та ін)
Яка
гірська порода знаходиться у рідкому стані? (Нафта)
Яка
гірська порода знаходиться у газоподібному стані? (Природний газ)
Фізкультхвилинка
4. Закріплення
вивченого матеріалу
- Істині чи хибні судження.
-
Кам’яне вугілля – це рідка корисна
копалина.
-
Природний газ – це газоподібна
корисна копалина.
-
Нафта – це рудна корисна копалина.
-
Пісок – це горюча корисна
копалина.
- Гра „Упіймай горючу корисну
копалину”.
Нафта, пісок, крейда, кам’яне вугілля,
гіпс, торф, природний газ, мідна руда, золото.
- Тест.
- Хто створив гірські породи?
а) люди; б) природа; в) тварини.
а) люди; б) природа; в) тварини.
- Які
бувають гірські породи?
а) тверді й рідкі; б) тверді й газоподібні; в) тверді, рідкі й газоподібні.
а) тверді й рідкі; б) тверді й газоподібні; в) тверді, рідкі й газоподібні.
- Як
видобувають корисні копалини?
а) відкритим способом; б) прикритим способом; в) відкритим і закритим способом.
а) відкритим способом; б) прикритим способом; в) відкритим і закритим способом.
4. Як
поділяють корисні копалини?
а) горючі; б) горючі, рудні; в) горючі, рудні й нерудні.
а) горючі; б) горючі, рудні; в) горючі, рудні й нерудні.
5. Як потрібно ставитися до корисних копалин?
а) економно;
б) дбайливо й економно; в)
знищувати.
6. Робота з
підручником: послідовне читання тексту;
7. Робота в зошитах
Індивідуальна
робота з слабовстигаючими учнями та дітьми-інвалідами:
-
словникова робота;
- робота з роздатковим матеріалом;
ІІІ. Заключний етап
1. Підведення підсумків та оцінювання учнів:
Прийом «Мікрофон»Учні по черзі роблять висновки щодо матеріалу, над яким працювали.
2. Пояснення домашнього завдання:
- опрацювати
текст підручника
- дати відповіді на
запитання;
3. Релаксація.
4. Приведення у порядок робочих місць.
5. Створення установки на відпочинок:
загадка
Немає коментарів:
Дописати коментар